11 Ocak 2012 Çarşamba

Light my Fire


1966'da bestelenmiş 67'de piyasaya çıkmış. doors'un en bilindik şarkısı. doors ed sullivan show'a konuk olduğunda girl we couldn't get much higher kısmının sözlerini değiştirmelerini istemişler. şarkının provasında öyle de yapmışlar. ama canlı performans sırasına jim morrison orijinalini söyleyivermiş. ed abiye de kapak olmuş. filmde de bu sahne vardı. ayrıca şarkı, castaway filminde tom hanks'in ilk ateş yakmayı başardığında ateşin etrafında dans ederek söylediği şarkı olmak gururunu da yaşıyor hehe.
ben filmle birlikte doors etkisi altında kalan salaklardanım. 91'de süreyya sinemasında seyretmiştim. sonrasında gerek kitaplar gerek albümlerle bolca doors dinlemiş kendimi o yıllarda yaşıyorum bile zannetmiştim hehe. lisedeki grubumuzla milliyet'in liselerarası müzik yarışmasına katılmıştık bu şarkıyla. sonrasında bir kaç yıl şarkıya tahammül edemediğimi hatırlıyorum. gerek introsu, gerekse insanlıktan çıkmış solo kısmıyla. 15 günlük sömestr tatilinde okulda bu parçayı çalışma dönemi çok korkunçtu. sabahtan akşama kadar light my fire. öğk. hatta bir keresinde sayın müdür kangler bir görevliyi bizim çalıştığımız odaya gönderip, "allaşkına başka şarkı çalsınlar fena oluyorum" demiştir. bi de o zaman ben çok iğrençtim. çok tribal bi insandım, niye beni biri bi temiz pataklamamış hiç bilmiyorum.
yarışma felaketle sonuçlandı tabi. zira kendi sesimi hiç duymuyordum kocaman lütfü kırdar spor salonunun akustiği belli. demek ki monitörler de başka tarafa bakıyormuş. bi süre kendimi iyi söyledim zannettim de daha sonra bu yarışmayı videoya alan arkadaşım, bana dinletince nasıl anırdığımı duymak fırsatım oldu. rezaletin önde gideniymiş sesim. o videoyu da kaybetti bora. aradan da (hep sene hesabı yapıyorum bıraksam iyi olacak) 20 yıl geçmiş tabi kimbilir nerdedir. tekrar seyretmeyi çok isterdim.

bu arada şarkının çok miktarda cover'ı da var, ben de yaptığım için biliyorum hehe, pearl jam, led zeppelin, shirley bassey ve ayrıca
massive attack
jose feliciano
stevie wonder
coverlamışlar şarkıyı. bazılarında jim morrison fırıldak gibi dönüyordur mezarında eminim.

müjdem'in özel isteği üzerine şarkının orijinalinin linki de budur

Hiç yorum yok: